2018

Luke Gorham Luke Gorham’s year in review

Luke’s highest rated films

  • Love Actually

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Bad Santa

    ★★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • Transit

    ★★★★½

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★½

  • Metropolitan

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★½

  • Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

    ★★★★½

  • They Live by Night

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • The Thin Blue Line

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 345 Films watched
  • 28.8 Average per month
  • 6.6 Average per week

Milestones

First Film

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Jan 1

Most Watched

Eighth Grade

twice

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

twice

Last Film

The Oath

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
165 films
Comedy
107 films
Thriller
79 films
Action
53 films
Horror
47 films
Sci Fi
43 films
Crime
42 films
Documentary
39 films
Adventure
39 films
Mystery
34 films
USA
269 films
UK
58 films
France
35 films
Canada
14 films
Germany
13 films
China
11 films
Japan
7 films
South Korea
6 films
Italy
6 films
Sweden
5 films
English
311 films
French
35 films
Spanish
21 films
German
13 films
Japanese
12 films
Chinese
11 films
Italian
10 films
Russian
10 films
Korean
8 films
Arabic
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 881

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Luke’s most liked review

Lady J

★★★½

Dangerous Liaisons 2: I Got Hoes in Different Area Codes

More reviews

Luke’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Wil-o-Wisp

Films watched in 2018

  • The Oath
  • Aquaman
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Mary Poppins Returns
  • Fahrenheit 11/9
  • Assassination Nation
  • Remember the Night
  • Holmes & Watson
  • The Mule
  • Bad Santa
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Krampus
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Mary Queen of Scots
  • Green Book
  • The Family Stone
  • Garden State
  • Thunder Road
  • A Simple Favor
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Generation Wealth
  • Ralph Breaks the Internet
  • The House That Jack Built
  • Dumplin'
  • Like Me
  • Night School
  • Wobble Palace
  • Vice
  • Blindspotting
  • Bisbee '17
  • The Week Of
  • Stranger in Paradise
  • PROTOTYPE
  • The Favourite
  • The Christmas Chronicles
  • Cam
  • American Animals
  • Miracle on 34th Street
  • Destroyer
  • Happy as Lazzaro
  • We the Animals
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Home Alone
  • At Eternity's Gate
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Mandy
  • Bodied
  • Colette
  • The Old Man & the Gun
  • The Last Race
  • The Endless
  • Of Fathers and Sons
  • Tyrel
  • Before We Vanish
  • Infinite Football
  • Pin Cushion
  • Love Actually
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Happytime Murders
  • Mountain
  • Did You Wonder Who Fired the Gun?
  • Allegiant
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Divergent
  • Insurgent
  • Dutch
  • The Other Side of the Wind
  • Outlaw King
  • The Predator
  • Crazy Rich Asians
  • Suspiria
  • Cold War
  • Beast
  • The Hate U Give
  • Gemini
  • Western
  • O
  • Never Goin' Back
  • The Sisters Brothers
  • Skyscraper
  • Children of the Corn
  • Ouija: Origin of Evil
  • Classical Period
  • The Commuter
  • Mile 22
  • Christopher Robin
  • Unfriended
  • Sky, Wind, Fire, Water, Earth
  • Shirkers
  • Mid90s
  • Eighth Grade
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • Private Life
  • Hill of Freedom
  • The Legacy of a Whitetail Deer Hunter
  • Woman on the Beach
  • The Spy Who Dumped Me
  • Searching
  • Halloween: Resurrection
  • Bad Times at the El Royale
  • Night Comes On
  • The Descent
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Funny Games
  • Venom
  • A Star Is Born
  • Baghead
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Adrift
  • The Darkest Minds
  • Escape from New York
  • Deep Red
  • Sherlock Gnomes
  • Slice
  • Hold the Dark
  • Super Troopers 2
  • Skate Kitchen
  • Hotel Artemis
  • Sandy Wexler
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Jeepers Creepers 2
  • The Land of Steady Habits
  • Edge of the Knife
  • Heartbound
  • Shoplifters
  • Hotel by the River
  • Monrovia, Indiana
  • The Third Wife
  • Peterloo
  • In Fabric
  • First Man
  • Roma
  • Killing
  • Widows
  • The Truth About Killer Robots
  • Our Time
  • Wildlife
  • Non-Fiction
  • The Elephant Queen
  • Boy Erased
  • Aniara
  • Shadow
  • High Life
  • If Beale Street Could Talk
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • Vox Lux
  • Birds of Passage
  • Lady J
  • Free Solo
  • Ben Is Back
  • Sunset
  • Halloween
  • 22 July
  • Through Black Spruce
  • Beautiful Boy
  • The Legend of Billie Jean
  • Burning
  • Asako I & II
  • Diamantino
  • In My Room
  • Girl
  • Transit
  • The Rescue
  • 3 Faces
  • Ash Is Purest White
  • Morgan
  • The Grand Bizarre
  • Wil-o-Wisp
  • BlacKkKlansman
  • Dogman
  • Long Day's Journey Into Night
  • The Stupids
  • Maya
  • Ray & Liz
  • Hot Summer Nights
  • The Meg
  • The Image Book
  • Newsies
  • Eighth Grade
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Fahrenheit 451
  • Three Identical Strangers
  • Sliver
  • Sollers Point
  • Every Day
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Climax
  • The Birds
  • Breathless
  • Look Back in Anger
  • Kicking and Screaming
  • Let the Sunshine In
  • Madeline's Madeline
  • Metropolitan
  • Life Is Sweet
  • Den of Thieves
  • Blow Out
  • Election
  • Blow-Up
  • Won't You Be My Neighbor?
  • 24 Frames
  • Sorry to Bother You
  • Unfriended: Dark Web
  • Notes on an Appearance

See all 345

Highly rated films Luke missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • They Shall Not Grow Old
  • Amazing Grace

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more