2019

Luke Gorham Luke Gorham’s year to date

Luke’s highest rated films

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★½

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★½

  • Rosa la Rose, Public Girl

    ★★★★

  • The Tall T

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★

  • Newsies

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 72 Films watched
  • 14.4 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

The Kissing Booth

Jan 1

Last Film

Heima

May 19

Genres, Countries & Languages

Drama
22 films
Adventure
21 films
Comedy
21 films
Action
18 films
Thriller
17 films
Fantasy
16 films
Family
12 films
Crime
9 films
Sci Fi
9 films
Horror
8 films
USA
52 films
UK
15 films
France
12 films
Belgium
3 films
New Zealand
3 films
Spain
2 films
Ireland
2 films
China
2 films
Portugal
2 films
Canada
2 films
English
64 films
Spanish
10 films
French
8 films
Chinese
2 films
Italian
2 films
German
1 film
Icelandic
1 film
Dutch
1 film
Korean
1 film
Georgian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Luke’s most liked review

Us

★★★

Emphatic in its messaging, which doesn't do it many favors. The gleeful horror-catalog riffing proves effective on a scene-by-scene basis, but the two distinct, intentional spheres of the film never sit together comfortably for me. Were this couched in some coherent allegorical framework, some clarifying lens, I may have liked…

More reviews

Luke’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Kissing Booth
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Our Blood Is Wine

Films watched in 2019

  • Heima
  • Newsies
  • Under the Silver Lake
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Someone Great
  • Reign of Fire
  • Shaft
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Pasolini
  • Only Angels Have Wings
  • Mystery
  • Wine Country
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Rosa la Rose, Public Girl
  • Knife+Heart
  • Escape Room
  • Suburban Birds
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Buddy
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Grass
  • Dangerously Close
  • Relaxer
  • Jobe'z World
  • Avengers: Endgame
  • Thor: The Dark World
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Glass
  • The Bad Education Movie
  • Penguins
  • Alien³
  • Domino
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Guava Island
  • Happy Death Day 2U
  • Dumbo
  • Shazam!
  • Black Mother
  • Beeswax
  • The Cable Guy
  • The Kid Who Would Be King
  • The Beach Bum
  • Dragged Across Concrete
  • Ratcatcher
  • Us
  • High Flying Bird
  • Made in America
  • Interiors
  • Serial Mom
  • Darkman
  • The Tall T
  • Make Way for Tomorrow
  • Captain Marvel
  • Joe Versus the Volcano
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Bohemian Rhapsody
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Killer Klowns from Outer Space
  • All About Eve
  • My Best Friend's Wedding
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Little Stranger
  • Our Blood Is Wine
  • Milla
  • Free Solo
  • The Young Girls of Rochefort
  • The Kissing Booth

Highly rated films Luke missed

  • Parasite
  • Booksmart
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Pain and Glory

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more