Jacob has logged 397 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
American History X

American History X

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love

Love

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Antz

Antz

1998
×
★★
Read the review Edit this entry