Jacob has logged 29 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Girl

My Girl

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sully

Sully

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Meadowland

Meadowland

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sworn Virgin

Sworn Virgin

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
James White

James White

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rams

Rams

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry