Sort by

Jacob Elijah Tucker has logged 252 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Attacking the Devil: Harold Evans and the Last Nazi War Crime

Attacking the Devil: Harold Evans and the Last Nazi War Crime

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Walk in the Woods

A Walk in the Woods

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
How to Stage a Coup

How to Stage a Coup

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Pact

The Pact

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
San Pietro

San Pietro

1945
×
★★
Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Twice: The Extraordinary Life of Tsutomu Yamaguchi

Twice: The Extraordinary Life of Tsutomu Yamaguchi

2010
×
★★
Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Why We Fight: Prelude to War

Why We Fight: Prelude to War

1942
×
★★★
Edit this entry  
17
Nazi Concentration Camps

Nazi Concentration Camps

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★½
Edit this entry  
16
Anastasia

Anastasia

1997
×
★½
Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Why We Fight: The Battle of Russia

Why We Fight: The Battle of Russia

1943
×
★★★
Edit this entry  
13
Jesus Christ Superstar - Live Arena Tour

Jesus Christ Superstar - Live Arena Tour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Great Gatsby: Midnight in Manhattan

The Great Gatsby: Midnight in Manhattan

2000
×
★½
Edit this entry  
08
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Inside the Court of Henry VIII

Inside the Court of Henry VIII

2015
×
★★
Edit this entry  
05
The Russian Revolution

The Russian Revolution

2017
×
★½
Edit this entry  
04
Stalin: Man of Steel

Stalin: Man of Steel

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
Khrushchev Does America

Khrushchev Does America

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Final Year

The Final Year

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Saving Capitalism

Saving Capitalism

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Accountant of Auschwitz

The Accountant of Auschwitz

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Numbered

Numbered

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Icarus

Icarus

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★½
Edit this entry  
25
I Was Stalin's Bodyguard

I Was Stalin's Bodyguard

1989
×
★★½
Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arctic

Arctic

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Entertaining Mr. Sloane

Entertaining Mr. Sloane

1970
×
★★★
Edit this entry  
08
Sully

Sully

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Cube

Cube

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★½
Edit this entry