• How to Blow Up a Pipeline

    How to Blow Up a Pipeline

    ★★★★

    "...they will defame us and claim that this was violence, or vandalism, but this was justified. This was an act of self-defense."

    Dirtbag Left SORCERER

  • Belly

    Belly

    ★★★★½

    A Def Jam Polemic

    (Screened on 4K as part of our Secret Handshake series.)

  • Bull Durham

    Bull Durham

    ★★★★½

    "Well, I believe in the soul, the cock, the pussy, the small of a woman's back, the hanging curve ball, high fiber, good scotch, that the novels of Susan Sontag are self-indulgent, overrated crap. I believe Lee Harvey Oswald acted alone. I believe there ought to be a constitutional amendment outlawing Astroturf and the designated hitter. I believe in the sweet spot, soft-core pornography, opening your presents Christmas morning rather than Christmas Eve and I believe in long, slow, deep, soft, wet kisses that last three days. Goodnight."

    Lollygaggers.

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★★

    “Do you think your wife can hear you?”

    A gigantic, widescreen marathon that returns the series back to being a heavy caliber reinterpretation of Greek myth/epic poems, complete with a moving instance of closure that feels like we can finally let John (and, in turn, a truly exhausted looking Keanu) rest. The ultimate reel is unadulterated action movie Nirvana, quite literally becoming Chad Stahelski’s THE WARRIORS before introducing a sequence that involves a seemingly endless crane shot and fire breathing…

  • Creed III

    Creed III

    ★★★½

    We did that thing on Secret Handshake where talk about the whole ROCKY series, and invited Brandon Streussnig back for shits, giggles, and anime shenanigans.

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    One of the worst things I've seen in forever, really. The nadir of modern "meme horror" and a drug movie for folks too square to take drugs. People keep comparing this to SNAKES ON A PLANE, but at least that had Sam Jackson. This just has the dude from those rant videos about working at IKEA...and Ray Liotta looking liked hammered shit. RIP King. You deserved better for your last go.

  • Creed II

    Creed II

    ★★★½

    “You’re much smaller than your father.”

  • Boston Strangler

    Boston Strangler

    ★★★

    A sturdy TV movie that doesn’t quite nail the thriller aspect, yet is fairly compelling nonetheless. Feels like it should’ve been made by Dan Curtis in the ‘70s with Karen Black in the Keira Knightley role.

  • Creed

    Creed

    ★★★★½

    “Time takes everybody out; time's undefeated.”

    The best sequel anyone could’ve ever made to ROCKY BALBOA, while also the purest example of near perfection in the IP rebootquel age. A legit pop cinema miracle.

  • Magic Mike's Last Dance

    Magic Mike's Last Dance

    ★★★★

    Somewhat surprised by the tepid reaction to this, as it's Soderbergh at his most bouncy and playful - trotting out novelistic narration, steamy dance sequences, globe-trotting humor, and even transitioning into both an OCEAN'S flick (with male strippers) and then a BBC ready comedy of manners (with male strippers), while once again never feeling like he's straining (or even cares) to outdo the last two installments. Folks have pointed out that the dance set pieces aren't as good as they…

  • Rocky Balboa

    Rocky Balboa

    ★★★★

    "The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place, and I don't care how tough you are, it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how…

  • Rocky V

    Rocky V

    ★★½

    Bad, yet still incredibly re-watchable in the same way all of these movies are, even if the choice to bring Avildsen back and turn this into a throw back urban domestic drama like the first is a strange one, given how caroonishly propulsive both ROCKY III + IV are. Strange to think that both of Stallone's "sons" in this movie met untimely ends offscreen, what with Tommy Morrison succumbing to AIDS and Sage Stallone passing all too soon at the…