Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Tigerland

Tigerland

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spring

Spring

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw

Saw

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dogtown and Z-Boys

Dogtown and Z-Boys

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Call

The Call

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brighton Rock

Brighton Rock

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
What Have They Done to Your Daughters?

What Have They Done to Your Daughters?

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tex Montana Will Survive!

Tex Montana Will Survive!

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tony

Tony

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spasmo

Spasmo

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minions

Minions

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Berlin Calling

Berlin Calling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry