• Beau Travail

    Beau Travail

    ★★★★★

    Wow, this is definitely a movie that is easy to like and hard to write about. It works in a way we have little words for or even an understanding of to even begin analysing.

    I've seen a few Claire Denis films now and this one really illustrated the best of her talents. She intellectualises the study of the body and movement and it's done to such an extent here that it wasn't like it was an aspect woven in.…

  • The Phantom of the Opera

    The Phantom of the Opera

    You know when i watch dog shite like this (and that's what it is, unadulterated dog shite) it really makes me want to up my score of Mamma Mia. I don't think I respected enough of what we got there. It knew how to have fun with itself. Let you get lost in the silliness. Unlike this serious and boring film that goes on and on for far too fucking long at 2 hours 20.

    I'm sick of seeing musicals…

  • Tigerland

    Tigerland

    ★★★★

    I'm always a little questionable of the stance war movies will take. Colin farrells characters made me relax a little early on when after hes gone awol he says "I plan on just fucking til the wars over". I was like shit I can get behind that.

    Schumachers take is a very rough stripped down aesthetic. He's sure made a star out of Colin Farrell. It's an unexpected decent war movie. It plays better as a comedy. Watching all the…

  • Queen & Slim

    Queen & Slim

    ★★★★

    The black Bonnie and Clyde. Throw in some Breathless and Badlands there too. It feels like this weird love letter to the French new wave and New Hollywood but at the same time it's something strikingly new.

    Literally everything it does is very challenging and contrapuntal. It twists pre-established ideas much in the same way the phrase "Black is Beautiful" is often used. As well as this it will really explore ideas like "Black excellence". It's this very modern story…

  • St. Elmo's Fire

    St. Elmo's Fire

    No no no. Fuck off. Why on earth did you have to direct this Joel. You're better than this. This vile and disgusting movie that I have just had the displeasure of watching.

    If I had to describe it, it's like they've taken the cast of The Breakfast Club and tried to make some Bret Easton Ellis shite. Here's the thing, Brets story's they have this really good sense of what life is like for rich white kids in the…

  • Reality Bites

    Reality Bites

    ★★★★

    So is this like proto mumblecore? No wonder big Ben starred in a few of Baumbachs films. I have absolutely no idea how I feel about that genre. I don't think I even knew it existed til too long ago despite having seen a fair few of directors films considered part of that area. Probably need to go through them all and see what's what.

    I've hated some and I've loved some. Usually it really does depend on the characters.…

  • Don Jon

    Don Jon

    ★★★

    The relationship between a porn addict and a rom com loving pornphobe. Seems familiar. There are far too many Disney loving princess weirdos out there for my liking that's all I'll say. They think it's still like 50s Hollywood. Everybody has sex. Everybody watches porn. There's nothing weird about it. Grow up.

    Still the porn industry does have its issues and as a society we have come to over rely on it. There are certain dangers of being over exposed…

  • Spring

    Spring

    ★★★★★

    Heart warming and hypnotic. Seen this 3 times in probably less months and still unlocking its mysteries.

  • Saw

    Saw

    ★★★

    You'd be amazed at how much is here in this short film that was later expanded to feature length. Forgetting the scenes with the detective, they're not the best and the moment Leighs knocked out is a bit Cheesy. But yes forgetting these moments there's plenty of what we'd later see that they do get right. I'm not just talking the concept but even the designs, the filters and the music. You can tell they had something here. All it needed was a few better sets and a bit more money to look the part. And wallah one of my favourite movies was born.

  • The 36th Chamber of Shaolin

    The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★

    Oh lord I live to traverse and master the 35 Chambers. Especially that one where he fucking John Terry's those hanging bags.

    Attempted this one a few times when drunk, finally made it through to creating that 36th chamber. Feeling at the top of my game right now. I fucking love kung fu you know.

    This showcases the art of kung fu. It spends plenty of time going through each chamber which was pretty cool. What you see is still…

  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair

    Kill Bill: The Whole Bloody Affair

    ★★★★★

    I have no idea why I hadn't watched this. Guess I was saving it. Scary that the big man is approaching his 10th film. This guy literally made me realise I liked movies and when it came to exploring genres he was the one that made it make sense. Gave new ground that sense of familiarity when you check out his actors previous works. At this point he feels like a friend made many years ago in my cinematic journey.…

  • QT8: The First Eight

    QT8: The First Eight

    ★★★

    Decided I'm gonna watch kill bill the whole bloody affair. Its mad that I've never done this. First i decided to have a recap and watch this doc.

    The doc was surprisingly decent considering normally I hate actors talking about movies. They talk through very singular perspectives missing what the entire movies about. This came off ok. Either because QT has given these people a wider scope or maybe its just because a lot have become from genre films.

    What's…