Jacob has logged 444 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
When Black Birds Fly

When Black Birds Fly

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ascetic

Ascetic

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mariah's Christmas: The Magic Continues

Mariah's Christmas: The Magic Continues

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
Read the review Edit this entry  
23
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
War Horse

War Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry