Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lost King

The Lost King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dagon

Dagon

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Patton Oswalt: We All Scream

Patton Oswalt: We All Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
God's Country

God's Country

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Q

Q

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Share

Share

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry