jacqal has logged 42 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Librarian: Quest for the Spear

The Librarian: Quest for the Spear

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Babysitter's Guide to Monster Hunting

A Babysitter's Guide to Monster Hunting

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
After the Dark

After the Dark

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Faustus: Shakespeare's Globe Theatre

Doctor Faustus: Shakespeare's Globe Theatre

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
National Theatre Live: Frankenstein

National Theatre Live: Frankenstein

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry