Sort by

jadawson has logged 424 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Crimson Rivers

The Crimson Rivers

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beerfest

Beerfest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Inland Sea

The Inland Sea

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Keep the Change

Keep the Change

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sister Aimee

Sister Aimee

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Pigs Fly

When Pigs Fly

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miracle

Miracle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Buried

Buried

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Men Go to Battle

Men Go to Battle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry