jademackenzie has logged 150 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goon

Goon

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry