• The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★½

  • Home Alone

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Dead Poets Society

  • Who Framed Roger Rabbit

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Gideon's Trumpet

    ★★

  • Alien

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • All the President's Men

  • Taxi Driver

    ★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Inherit the Wind

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

  • It's a Wonderful Life

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★