• Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    I heard someone say, “at this point, I’d much rather see a movie about the making of this movie than the actual movie itself,” and I definitely felt that. I would’ve never known this movie was coming out if it wasn’t for the constant fucking drama. Good grief! 🤣

    I haven’t seen this movie yet. 
    A Short Commentary

  • 17 Again

    17 Again

    ★★½

    Corny, but we all kind of love it. We all kind of want to be “17 again,” but at the same time, fuck that!


    7.1/10🌟
    A Short Commentary

  • White House Down

    White House Down

    ★★

    Why do I cry every time Emily Cale (Joey King) does her little flag routine at the movie's end? 🥺

    6.6/10🌟
    A Short Commentary 

  • Spencer

    Spencer

    ★★★½

    Princess Diana died a little over 13 months before I was born — I grew up knowing some about Diana because of my royal family-obsessed grandmother, love you, Marla. Still, I didn’t know everything, especially how beloved Diana was among the public. Oh, and from what I heard and now know, she was quite spectacular. Usually, as a film critic, I feel revulsion toward boring biopics; I feel as such I’m studying, I’d much rather read a book about the…

  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is a risky yet successful approach to a dying genre in cinema: Sports movies. “Moneyball” isn’t about making the last shot, scoring the last point, gruesome knockouts, or even winning or losing. “Moneyball,” instead, gives a perspective we’ve never seen before; a general manager's point-of-view. Numbers and statistics are being thrown at the onlookers, and surprisingly, we’re not overwhelmed. In “Moneyball,” Brad Pitt’s role as Billy Beane is to manage a baseball team, and winning is of the highest virtue,…

  • You've Got Mail

    You've Got Mail

    ★★★½

    “All this nothing has meant more to me than so many somethings.” Our hearts were taken from us in my birth year of 1998 when Meg Ryan & Tom Hanks starred in a cute rom-com before instant & doublespeak messaging. “You’ve Got Mail,” Tom Hanks, and you also got game. This classic makes us despise the current dating culture of quick sex, good-for-nothing talk, and lust-over-love, but thank you, Nora Ephron, for reminding us of the times of old. For the rest of us born in ‘98 and up, recognize our quick desires as insecurity, and maybe we’ll have mail too. 

    7.5/10🌟
    A Short Review 

  • Hollywood

    Hollywood

    ★★★

    “Hollywood” might not be the most historically accurate miniseries, but it definitely brings out all emotions by capitalizing on breaking the fictional  status quo. After what those kids endured, “Hollywood” knows they deserve it. 

    7.4/10🌟
    A MiniSeries short commentary 

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★

    I enjoyed this film, “Nightmare Alley,” for the same reason most people who don’t love the art of cinema hated it: its rise was just as stoical and phlegmatic as its fall. In today’s culture of pure TV addiction, audiences don’t appreciate the production design, cinematography, or costumes that set the tone of a movie. In “Nightmare Alley,” we appreciate a Hollywood remake that allows all aspects of a film to shine. The tragic downfall of a trickery carnival worker…

  • Camp Confidential: America's Secret Nazis

    Camp Confidential: America's Secret Nazis

    ★★★★½

    The hidden history of “Camp Confidential: America’s Secret Nazis” has finally been told in Netflix's animated documentary short. This recount starts way back when Hitler’s reign invaded Poland; the extermination of Jews and hunger for power sparked World War ll. A microscopic piece of such a significant part of history takes place in America’s backyard, where Jewish refugees served as America’s heroes at P.O. Box 1142: a secret military camp that held German Nazi POWS (Prisoners of War). For 60…

  • What Bitch?

    What Bitch?

    An eye-catching title; I’m pretty surprised HBO-MAX has “What Bitch” on their streaming service. Make sure to follow through the credit scene where the real lady recounts her “What Bitch” moment. Also, I don’t necessarily believe this is five-star; I was just kind of/maybe/perhaps scared to leave a low rating. “What Bitch,” Who me? 

    100/10🌟

  • Diary of a Wimpy Kid

    Diary of a Wimpy Kid

    ★★★

    “You’ve got the cheese touch” started a household war, where crossing your fingers could protect you from a stinky piece of cheese on the concrete that became a “girls have cooties” touch — “Diary of a Wimpy Kid” is a legendary film of skirmish middle schoolers ridiculing each other through tweenager drama — A wannabe cool kid, Greg Heffley (Zachary Gordon) tries to navigate through the scary days of middle school — His poltroon of a best friend, Rowley Jefferson…

  • Indiscreet

    Indiscreet

    ★★★★

    After being Blacklisted from Hollywood for years, Ingrid Bergman starred in 1958’s “Indiscreet”: a beautiful film that shares close similarities to her life of constant paparazzo & indiscreet relationships. In only her third film back to American audiences, Ingrid Bergman plays Anna Kalman, a famous actress searching for love, when she encounters Philip Adams (Cary Grant), who claims he’s married. Their salacious amour becomes a classic “you hang up first” toxic love story - just less annoying. We’ll always indulge in…