Sort by

JadenOberkrom has logged 168 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
31
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★
Edit this entry  
19
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Laura Hasn't Slept

Laura Hasn't Slept

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Edit this entry  
28
Scream

Scream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Friday

Black Friday

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Dracula vs. Frankenstein

Dracula vs. Frankenstein

1971
×
★★
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Annie

Annie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Satan's Little Helper

Satan's Little Helper

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Killer

Night Killer

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry