Jaden has logged 60 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
½
Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gummo

Gummo

1997
×
½
Edit this entry  
29
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fred 2: Night of the Living Fred

Fred 2: Night of the Living Fred

2011
×
Edit this entry  
24
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★½
Edit this entry  
24
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★
Edit this entry  
24
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Penguin Bloom

Penguin Bloom

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
20
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★
Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★½
Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★
Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
½
Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★½
Edit this entry  
12
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cube

Cube

1997
×
★★
Edit this entry  
09
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry