Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Deadpool 2

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★★★½

  • Cars

    ★★★★

  • The Terminal

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 33 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Toy Story

Jan 13

Most Watched

Hunt for the Wilderpeople

twice

Last Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Comedy
23 films
Family
20 films
Adventure
16 films
Animation
16 films
Drama
10 films
Sci Fi
6 films
Action
4 films
Fantasy
2 films
Romance
1 film
War
1 film
USA
30 films
UK
3 films
New Zealand
2 films
Australia
1 film
Japan
1 film
France
1 film
Germany
1 film
English
32 films
French
5 films
Spanish
4 films
Japanese
3 films
Russian
2 films
Italian
2 films
Yiddish
1 film
German
1 film
Swahili
1 film
Vietnamese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Cars 2
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Peter Rabbit
Average weighted rating:

2.8

Films Jaden watched in 2018

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Sing
  • Mr. Popper's Penguins
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Walk
  • Wonder
  • Mean Girls
  • Mr. Bean's Holiday
  • The Boy in the Striped Pyjamas
  • It's a Wonderful Life
  • Your Name.
  • The Terminal
  • Due Date
  • Deadpool 2
  • Avengers: Infinity War
  • Peter Rabbit
  • Airplane!
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Cars 2
  • Toy Story 3
  • Up
  • WALL·E
  • Ratatouille
  • Cars
  • The Incredibles
  • Finding Nemo
  • Monsters, Inc.
  • Toy Story 2
  • A Bug's Life
  • Toy Story

World Map

Highly rated films Jaden is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Roma
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more