Sort by

jd has logged 114 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Holiday

Holiday

1938
×
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
01
Easy Living

Easy Living

1937
×
Read the review Edit this entry  
27
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
Read the review Edit this entry  
24
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
Read the review Edit this entry  
20
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Sadie Thompson

Miss Sadie Thompson

1953
×
★★★
Edit this entry  
17
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Read the review Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bros

Bros

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hallelujah

Hallelujah

1929
×
Read the review Edit this entry  
26
Le Million

Le Million

1931
×
Read the review Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
Read the review Edit this entry  
10
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★
Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kansas City

Kansas City

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Smithereens

Smithereens

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
The Birds

The Birds

1963
×
Read the review Edit this entry