Sort by

Jan Daniel has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mister America

Mister America

2019
×
Edit this entry  
06
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tazza: The High Rollers

Tazza: The High Rollers

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Network

Network

1976
×
★★★
Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Monster

Monster

2005
×
Edit this entry  
31
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Boys

Good Boys

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunny

Sunny

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry