Sort by

kailey has logged 90 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stanley & Iris

Stanley & Iris

1990
×
Read the review Edit this entry  
09
Tusk

Tusk

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Husbands

Husbands

1970
×
Edit this entry  
07
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Opening Night

Opening Night

1977
×
Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry