kailey has logged 312 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★
Edit this entry  
14
Flunky, Work Hard!

Flunky, Work Hard!

1931
×
Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
05
The Cruz Brothers and Miss Malloy

The Cruz Brothers and Miss Malloy

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marty

Marty

1955
×
★★★
Edit this entry  
02
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
01
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jigoku

Jigoku

1960
×
Read the review Edit this entry  
25
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
Edit this entry  
16
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read prior review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nocturne

Nocturne

1980
×
Edit this entry  
26
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hero

Hero

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dog

Dog

2001
×
Edit this entry  
18
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Edit this entry  
17
Puffin Patrol

Puffin Patrol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fireplace

The Fireplace

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
Edit this entry  
10
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
10
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Puffin Patrol

Puffin Patrol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
Edit this entry  
03
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gloria

Gloria

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carmen Comes Home

Carmen Comes Home

1951
×
★★★
Edit this entry  
29
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
Edit this entry  
29
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
Edit this entry  
24
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
Apart From You

Apart From You

1933
×
★★★★½
Edit this entry