• Stowaway

    ★★★

  • The Call

    ★★★★

  • Two Distant Strangers

    ★★★

  • Run

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • #Alive

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Becky

    ★★★

  • Sputnik

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Spree

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Halloween

    ★★★

  • The Nun

    ★★

  • Unsane

    ★★★

  • Skate Kitchen

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • The Babysitter

    ★★★★

  • House of the Witch

    ★½

  • Cargo

    ★★★★

  • Molly's Game

    ★★★★

  • It

    ★★★½

  • Under the Shadow

    ★★★½

  • The Final Girls

    ★★½

  • Tangerine

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★

  • Annabelle

    ★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • House at the End of the Street

    ★★

  • Resident Evil: Retribution

    ★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • District 9

    ★★★★

  • The Hangover

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Coraline

    ★★★

  • Burn After Reading

    ★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★

  • White Chicks

    ★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Mask

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½