• He's All That

    ½

  • Candyman

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★★

  • Moxie

    ★★★

  • CODA

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Waiting

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Chasing Happiness

    ★★★★★

  • Ma

    ★★½

  • L'Observateur

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Hustle

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Guava Island

    ★★★★

  • The Perfect Date

    ½

  • The Silence

    ★★

  • Pet Sematary

    ★★½

  • Superpower Dogs

    ★★★★

  • The Curse of La Llorona

    ★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★½

  • Greener Grass

    ★★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • Glass

    ★★★★½

  • Escape Room

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★★

  • Vice

    ★★★½

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★★

  • Instant Family

    ★★★½

  • Bird Box

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

  • The Perfection

    ★★★

  • Green Book

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • mid90s

    ★★★★

  • Sierra Burgess Is a Loser