jai has logged 86 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Signal

The Signal

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Edit this entry  
28
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
03
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Australia

Australia

2008
×
★★½
Edit this entry  
14
Little Secrets

Little Secrets

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★
Edit this entry  
04
Superpower Dogs

Superpower Dogs

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flower

Flower

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Edit this entry