• Do Revenge

    Do Revenge

    ★★★★

    such a good time. it mixes elements of movies like mean girls with clueless type styling and bridgerton’s color palette. was not bored at all, and this is coming from someone with a short attention span. also camila mendes turned this role OUT! everything about her was absolutely perfect. im happy we are back pedaling and making movies fun again.

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    will not see this in theaters cause I refuse to support ms. wilde and her horrible endeavors but I will watch it illegally on soap2day for florence pugh.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    about my tenth watch, I think it’s safe to say this is one of my all time favorite movies. this is one of them films where you know years from now that it’ll be a cult classic. still very happy I got to see this in theaters when it came out, one of the best experiences in a theater I’ve had.

  • Mystic Pizza

    Mystic Pizza

    ★★★

    okay I lied, I love it. obviously it’s not perfect (and I mean I will kill that nasty 30 year old with my BARE HANDS!). but it still has a sense of heart-warmness and I can’t stop thinking about it…

  • Mystic Pizza

    Mystic Pizza

    ★★★

    vincent d’onofrio is a hunk, anyways I wouldn’t necessarily say I liked this but the cast was great and the fashion and settings were a vibe. also I am gay for Lili Taylor…

  • The Prophet's Son

    The Prophet's Son

    ½

    We can throw tomatoes cause this was fucking horrible, but I’d rather throw potatoes cause they hurt more. I also watched this against my will.

  • Nope

    Nope

    ★★★★★

    the way at a certain point I was sitting at the edge of my seat with the most confused look on my face. that just set the trajectory of this movie for me.

  • LOL

    LOL

    ★★★★★

    I haven’t watched this one in YEARS, truly another product of it’s time but in a good way. I get a warm feeling watching this. the way Douglas Booth had me in a CHOKEHOLD back then. dearest miley, please get back into your acting bag.

  • Bring It On

    Bring It On

    ★★★★

    I’m still!! BIG!!! RED!!!!!!! 

    gabrielle union invented bad bitches.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★½

    Rest In Peace to Daniel Le Domas, Rest In Peace love! Rest In Peace baby cakes! you would’ve loved the minions movie.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★

    gretchen was the main it gworl in my opinion. w face card, w fashion sense, w personality. she was really better then all of them.

  • Alone Time

    Alone Time

    ★★½

    The film fan part of me says that this plot is actually very imporant, talking about loneliness and that of it being the human condition was a great sub plot to what actually took place. That ending was expected but very much unexpected at the same time, and actually shocked me. The other part of me just thought this was a movie about nothing until the very end.