Sort by

Painkiller Jaime has logged 108 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twinsters

Twinsters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blackway

Blackway

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sundown: The Vampire in Retreat

Sundown: The Vampire in Retreat

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hombre

Hombre

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry