Jaime has logged 1,301 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
A Subconscious Stream

A Subconscious Stream

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Bird People in China

The Bird People in China

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Regarding the Case of Joan of Arc

Regarding the Case of Joan of Arc

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fourfilm

Fourfilm

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Edit this entry  
30
Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

2003
×
½
Edit this entry  
29
High Art

High Art

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Santa Claws

Santa Claws

2014
×
½
Edit this entry  
29
Santa Buddies

Santa Buddies

2009
×
½
Edit this entry  
28
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

1952
×
★★★
Edit this entry  
28
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
When Father Was Away on Business

When Father Was Away on Business

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rural Hungary

Rural Hungary

1939
×
★★½
Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
½
Edit this entry  
22
Stealing Christmas

Stealing Christmas

2003
×
★½
Edit this entry  
21
The Night Before the Night Before Christmas

The Night Before the Night Before Christmas

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry