Jaime has logged 109 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
Edit this entry  
29
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Burying the Ex

Burying the Ex

2014
×
★½
Edit this entry  
27
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★½
Edit this entry  
27
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Pair of AIs Conversing Inside the Mind of a Dog

A Pair of AIs Conversing Inside the Mind of a Dog

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Silence

Silence

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Edit this entry  
20
0.5 mm

0.5 mm

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Macario

Macario

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
19
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry