Jaime has logged 97 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Something Wild

Something Wild

1961
×
★★★
Edit this entry  
29
The Trip to Bountiful

The Trip to Bountiful

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★½
Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Time Out of Mind

Time Out of Mind

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
War Machine

War Machine

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Valley of the Bees

The Valley of the Bees

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Young Savages

The Young Savages

1961
×
★★½
Edit this entry  
22
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★
Edit this entry  
22
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★½
Edit this entry  
21
Win It All

Win It All

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Dim Sum: A Little Bit of Heart

Dim Sum: A Little Bit of Heart

1985
×
★★★
Edit this entry  
18
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
24 City

24 City

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
The God of Cookery

The God of Cookery

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Clean Colored Wire

Clean Colored Wire

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★½
Edit this entry