Jaime has logged 111 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★
Edit this entry  
26
RED Heliums and Heartbreak

RED Heliums and Heartbreak

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Devil's Trap

The Devil's Trap

1962
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★½
Edit this entry  
22
The Velvet Underground and Nico

The Velvet Underground and Nico

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
21
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Art & Copy

Art & Copy

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Parade

Parade

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Devils on the Doorstep

Devils on the Doorstep

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Edit this entry