Jaime has logged 88 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Coyolxauhqui

Coyolxauhqui

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Sun's Burial

The Sun's Burial

1960
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eight Hours Don't Make a Day

Eight Hours Don't Make a Day

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
Aimee & Jaguar

Aimee & Jaguar

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★½
Edit this entry  
18
Last Night

Last Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
BuyBust

BuyBust

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mr. & Mrs. Bridge

Mr. & Mrs. Bridge

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★½
Edit this entry  
14
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nelly

Nelly

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wichita

Wichita

1955
×
★★★★
Edit this entry  
13
Set Me Free

Set Me Free

1999
×
★★★★½
Edit this entry