Sort by

Jaime has logged 859 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sator

Sator

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★½
Edit this entry  
29
My Sex Life... or How I Got Into an Argument

My Sex Life... or How I Got Into an Argument

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sadie McKee

Sadie McKee

1934
×
★★★½
Edit this entry  
28
Love on the Run

Love on the Run

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Possessed

Possessed

1931
×
★★★
Edit this entry  
28
Our Dancing Daughters

Our Dancing Daughters

1928
×
★★★
Edit this entry  
27
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Possessed

Possessed

1947
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Gurren Lagann

Gurren Lagann

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All Is Bright

All Is Bright

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★★
Edit this entry  
20
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry