Jaime has logged 71 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kes

Kes

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flamenco at 5:15

Flamenco at 5:15

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The High Five

The High Five

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ryan

Ryan

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rumble: The Indians Who Rocked the World

Rumble: The Indians Who Rocked the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cookie

Cookie

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry