Sort by

Jaime has logged 63 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unhinged

Unhinged

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Working Girls

Working Girls

1931
×
★★★½
Edit this entry  
28
Michigan Avenue

Michigan Avenue

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Faat Kiné

Faat Kiné

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I-94

I-94

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Cuties

Cuties

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sunflower

Sunflower

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
From the East

From the East

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Malina

Malina

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loving You

Loving You

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Mattei Affair

The Mattei Affair

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Life Is a Miracle

Life Is a Miracle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry