Sort by

Jaime has logged 62 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Perfumed Nightmare

Perfumed Nightmare

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
29
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Wackness

The Wackness

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bandini

Bandini

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Antonyms of Beauty

Antonyms of Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★½
Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Urban Rashomon

Urban Rashomon

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
CODA

CODA

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Climb

The Climb

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Office

Office

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Gundala

Gundala

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Cops vs. Thugs

Cops vs. Thugs

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★½
Edit this entry  
13
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Genesis

Genesis

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Nathalie...

Nathalie...

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Two Acres of Land

Two Acres of Land

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry