Sort by

Jaime has logged 78 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Canada Vignettes: Log Driver's Waltz

Canada Vignettes: Log Driver's Waltz

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sweater

The Sweater

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
Bring Me the Head of Charlie Brown

Bring Me the Head of Charlie Brown

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry