Sort by

Jaime has logged 94 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Remembrance of József Romvári

Remembrance of József Romvári

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Wild River

Wild River

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Edit this entry  
30
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Downhill

Downhill

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★
Edit this entry  
26
Flee

Flee

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House

The House

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Klondike

Klondike

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In Search of Famine

In Search of Famine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry