Sort by

Jake_The_Snake has logged 264 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read prior review Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Museo

Museo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★½
Edit this entry  
12
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Fences

Fences

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★½
Edit this entry  
22
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry