RSS feed for JakeAdams
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Knowing

Knowing

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry