RSS feed for Jake
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Wandering Soap Opera

The Wandering Soap Opera

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
15
In the White City

In the White City

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Convent

The Convent

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Recollections of the Yellow House

Recollections of the Yellow House

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Anxiety

Anxiety

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Gift of Tears

The Gift of Tears

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Sword and the Rose

The Sword and the Rose

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Marat/Sade

Marat/Sade

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ned Rifle

Ned Rifle

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Fay Grim

Fay Grim

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Edit this entry  
06
Company: A Musical Comedy

Company: A Musical Comedy

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
God's Comedy

God's Comedy

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Cannibals

The Cannibals

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Performance

Performance

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lisbon Story

Lisbon Story

1994
×
★★½
Edit this entry  
28
Five Minutes Before the End of the World

Five Minutes Before the End of the World

2019
×
Edit this entry  
28
It Don't Pay to Be an Honest Citizen

It Don't Pay to Be an Honest Citizen

×
★★★★
Edit this entry  
28
Human Highway

Human Highway

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
Population: 1

Population: 1

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The State of Things

The State of Things

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Route One/USA

Route One/USA

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Doc's Kingdom

Doc's Kingdom

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Willow Springs

Willow Springs

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Two

Two

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Places in Cities

Places in Cities

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Shirley: Visions of Reality

Shirley: Visions of Reality

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Calamari Union

Calamari Union

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Aki Kaurismäki

Aki Kaurismäki

2001
×
Edit this entry  
05
Leningrad Cowboys Meet Moses

Leningrad Cowboys Meet Moses

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Stayed in Berlin All Summer

I Stayed in Berlin All Summer

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Drifters

Drifters

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★★
Edit this entry