J. Winston has logged 361 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Passengers

The Passengers

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mirage

The Mirage

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Faubourg St Martin

Faubourg St Martin

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
Chouga

Chouga

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
2 Autumns 3 Winters

2 Autumns 3 Winters

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Tonnerre

Tonnerre

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stranded

Stranded

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Amanda

Amanda

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charell

Charell

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Primrose Hill

Primrose Hill

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Demons

The Demons

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jesus of Montreal

Jesus of Montreal

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ste. Anne

Ste. Anne

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
News, news

News, news

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Dim the Fluorescents

Dim the Fluorescents

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Inside/Out

Inside/Out

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Diamond Tongues

Diamond Tongues

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
News, news

News, news

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Decline of the American Empire

The Decline of the American Empire

1986
×
★½
Edit this entry  
15
My Sex Life... or How I Got Into an Argument

My Sex Life... or How I Got Into an Argument

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saltimbank

Saltimbank

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Trois ponts sur la rivière

Trois ponts sur la rivière

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Lost Holiday

Lost Holiday

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Carpathian Mushroom

The Carpathian Mushroom

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Loin de Manhattan

Loin de Manhattan

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Theatre of the Matters

The Theatre of the Matters

1977
×
★★★½
Edit this entry  
05
Talking to Strangers

Talking to Strangers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Favourites of the Moon

Favourites of the Moon

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love on the Ground

Love on the Ground

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Gang of Four

Gang of Four

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Winter Song

Winter Song

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chantrapas

Chantrapas

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Intimate Affairs

Intimate Affairs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Trixie

Trixie

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Gardens in Autumn

Gardens in Autumn

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Brigands, Chapter VII

Brigands, Chapter VII

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Driver

The Driver

1978
×
★★½
Edit this entry  
23
Shall We Kiss?

Shall We Kiss?

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Intimate Affairs

Intimate Affairs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pig

Pig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cold Weather

Cold Weather

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
When the Cat's Away

When the Cat's Away

1996
×
★★
Edit this entry  
17
Baden Baden

Baden Baden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Whatever Happened to My Revolution

Whatever Happened to My Revolution

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Montparnasse Bienvenüe

Montparnasse Bienvenüe

2017
×
★★★½
Edit this entry