Sort by

Jake has logged 120 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Noah

Noah

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Glass House

The Glass House

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Gotti

Gotti

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Starling

The Starling

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Resort

The Resort

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shershaah

Shershaah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Son

My Son

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry