Sort by

Jake has logged 176 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The East

The East

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Train

The Train

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Same Time, Next Year

Same Time, Next Year

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Peyton Place

Peyton Place

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Detour

Detour

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hondo

Hondo

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Together

Together

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Thousand Clowns

A Thousand Clowns

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry