Sort by

Elwood has logged 40 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Adventures of Sherlock Holmes and Dr. Watson: King of Blackmailers

The Adventures of Sherlock Holmes and Dr. Watson: King of Blackmailers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Real Sherlock Holmes

The Real Sherlock Holmes

2012
×
½
Edit this entry  
28
The Pearl of Death

The Pearl of Death

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Spider Woman

The Spider Woman

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Musgrave Ritual

The Musgrave Ritual

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Sherlock Holmes and Dr. Watson: Acquaintance

The Adventures of Sherlock Holmes and Dr. Watson: Acquaintance

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The House of Fear

The House of Fear

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry