Sort by

Elwood has logged 251 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★½
Edit this entry  
16
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★
Edit this entry  
11
Quiet Comes the Dawn

Quiet Comes the Dawn

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Christmas Wonderland

Christmas Wonderland

2018
×
Edit this entry  
05
Girls with Balls

Girls with Balls

2018
×
Edit this entry  
03
Christmas Made to Order

Christmas Made to Order

2018
×
Edit this entry  
02
Midnight at the Magnolia

Midnight at the Magnolia

2020
×
Edit this entry  
29
The Lone Wolf Spy Hunt

The Lone Wolf Spy Hunt

1939
×
Edit this entry  
26
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Lock Up

Lock Up

1989
×
★★
Edit this entry  
18
House

House

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★½
Edit this entry  
16
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The House with Laughing Windows

The House with Laughing Windows

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★½
Edit this entry  
11
Auschwitz

Auschwitz

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
11
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sanctimony

Sanctimony

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry