Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Pixels

Pixels

2015
×
★★
Edit this entry  
11
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Marty

Marty

1955
×
★★★
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★½
Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Edit this entry  
29
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
Edit this entry  
11
The Return of Jafar

The Return of Jafar

1994
×
★★
Edit this entry  
10
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★½
Edit this entry  
09
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
Edit this entry  
06
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★½
Edit this entry  
03
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hercules

Hercules

1997
×
★★
Edit this entry  
27
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lost City of Cecil B. DeMille

The Lost City of Cecil B. DeMille

2016
×
★★
Edit this entry  
22
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Stand

The Stand

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gambit

Gambit

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
White House Down

White House Down

2013
×
★★½
Edit this entry