Sort by

pretty_colors has logged 348 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Charade

Charade

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django

Django

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bathtubs Over Broadway

Bathtubs Over Broadway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
Read the review Edit this entry  
18
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Senso

Senso

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sabata

Sabata

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Light the Fuse… Sartana Is Coming

Light the Fuse… Sartana Is Coming

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Have a Good Funeral, My Friend… Sartana Will Pay

Have a Good Funeral, My Friend… Sartana Will Pay

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Decoder

Decoder

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Mob

Red Mob

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry