Sort by

pretty_colors has logged 30 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shadows

Shadows

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frank

Frank

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shame

Shame

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry