jacob has logged 35 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alligator

Alligator

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Body Double

Body Double

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Faces

Faces

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Room To Die

No Room To Die

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django the Bastard

Django the Bastard

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sartana the Gravedigger

Sartana the Gravedigger

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Django

Django

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Gunfighter

The Last Gunfighter

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mutant War

Mutant War

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Face to Face

Face to Face

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Django, Prepare a Coffin

Django, Prepare a Coffin

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry